Kupując dom czy mieszkanie zwracamy uwagę na usytuowanie okien. W ten sposób ustalamy czy nasze pomieszczenia będą dobrze oświetlone. Wiąże się z tym jedna niedogodność, zwłaszcza w porze letniej – nadmierne operowanie promieni słonecznych. Powoduje to wysokie temperatury w pokojach, szczególnie przez okna od strony południowo – wschodniej.
Drugim powodem, dla którego szukamy środków na zasłonięcie okien jest chęć dłuższego spania rano. Bo nie każdy z nas lubi by budzonym po ciężkiej nocy przez słońce wdzierające się do naszego łóżka. Podobnie dzieje się, gdy na ulicy stoją latarnie, których nocne światło operuje centralnie w okna naszej sypialni.
Jeśli w jakiś sposób chcemy zminimalizować te negatywne skutki wpadania światła do domu możemy zastosować trzy rozwiązania na oknach: markizy, rolety lub żaluzje. Jaka jest ich charakterystyka oraz zastosowania?
Markizy na przydomowe tarasy
Markiza to lekki zadaszenie wykonane z nieprzemakalnego materiału, zamontowanego na stelażu. Chroni zarówno przed promieniami słonecznymi, jak i niewielkimi opadami deszczu. Istnieją również markizy przystosowane do montażu na balkonach, więc możemy ich użyć w bloku. Takie zadaszenie ma dwa rodzaje instalacji – kasetowe oraz do demontażu. Kasetowe możemy w każdej chwili za pomocą uchwytu bądź zasilania elektrycznego zwinąć. Jesteśmy spokojni o swoje zadaszenie. Prostsze markizy służą przez cały sezon, a na okres jesienno – zimowy zdejmujemy je ze ściany i chowamy na przyszły rok.
Ten rodzaj ochrony przez słońcem sprawdza się najlepiej przy tarasach lub nad balkonem. Nie zasłaniają bezpośrednio okien, więc możemy w nich zawiesić ulubione zasłony czy firanki i będą one z pewnością widoczne. Musimy liczyć się z tym, że gdy wysuniemy markizę nad tarasem to do naszych okien dociera tylko niewielka ilość światła i nie mamy możliwości swobodnej regulacji.
Rolety na każdy rodzaj okien
Sklepy oferują bardzo szeroki wybór rolet: półzaciemniające, zaciemniające oraz transparentne. Przy wyborze zwróćmy uwagę na to czy rolety są pokryte warstwą aluminium, ponieważ ma to znaczący wpływ na izolację cieplną naszych pomieszczeń.
Proste rolety są najtańsze i najbardziej popularne. Wykonane są ze sztucznego włókna, które możemy czyścić wilgotną ściereczką. Kolor takiej rolety możemy swobodnie dopasować do koloru ścian czy innych elementów wystroju wnętrza. Fajnym rozwiązaniem do łazienki czy kuchni są mini rolety, które zasłaniają tylko szybę.
Rzymskie rolety są wykonane z materiału podobnego do bawełny i przy składaniu układają się w poziome plisy. Dają efekt półzaciemnienia w pomieszczeniu i dzięki nim uzyskujemy naturalność wystroju.
„Bardzo popularne stały się rolety „dzień i noc”. Ich mechanizm pozwala na dowolne operowanie ilością światła, jakie wpada do naszego mieszkania. Dzięki temu mamy możliwość wprowadzenia do pokoju zarówno delikatnego półmroku, jak i pełnego światła dziennego” – tłumaczy Marcin Surma z www.systemysurma.pl.
Żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne
Tym różnią się żaluzje od rolet, że po pierwsze – nie zasłaniają całego widoku, tak jak dzieje się to w wypadku rolet. Po drugie – są wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna. Są z pewnością droższe od rolet, ale tańsze od markiz.
Żaluzje zewnętrzne montujemy przed szybą, wewnątrz pomieszczenia. Za pomocą specjalnego uchwytu regulujemy stopień odchylenia łopatek żaluzji, a dzięki systemowi podciągania i opuszczania ustawiamy jej wysokość. Ten typ ochrony okna jest łatwy w czyszczeniu oraz utrzymaniu.
W wypadku wewnętrznych żaluzji na początku musimy pamiętać, że możemy je zainstalować tylko wtedy, gdy posiadamy okna z dwiema szybami. To właśnie między nie wkłada się żaluzję i cały system sterowania. Plusem tego rozwiązania jest stałość i odporność na zniszczenia czy brud.