Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie wolnych zawodów, co wiąże się z wykonywaniem większości obowiązków w domu. Alternatywą pozostaje praca w kawiarniach lub innych przytulnych knajpkach, które poszerzają swoją propozycję, uwzględniając potrzeby właśnie takich ludzi. Jednak osobom, opracowującym projekt na podstawie kilkudziesięciu dokumentów, pism i książek trudno przenieść cały ten ekwipunek ze sobą. Wtedy niezbędnym wydaje się być stworzenie przydomowego azylu do pracy, gdzie ze spokojem można oddać się obowiązkom zawodowym, nie tracąc z domowego klimatu. Podobnie jak w przypadku aranżacji innych pomieszczeń, warto uzgodnić jakiś plan, ogólny zarys i dążyć do jego realizacji. Jak w takim razie urządzić własny gabinet w domu?
Siła kontrastu, czyli jakie biurko wybrać.
Zdecydowanym numerem jeden w aranżacji gabinetu jest biurko, które posłuży jako mebel koronny w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Biurko to punkt centralny gabinetu wraz z dopasowanym do własnych potrzeb siedziskiem. Jeśli potrzebujemy szerokiego, masywnego biurka należy pamiętać o jednej zasadzie. Im bardziej wyraziste, tym kolejne meble w pomieszczeniu powinny przybierać neutralną formę. Drewniane biurko, nawiązujące do czasów minionych lub nowoczesne szklane, świetnie będzie komponować się z małym tapczanem, neutralnym stolikiem kawowym i charakterystycznym regałem na książki. Przy czym wszystkie te elementy utrzymane powinny być w podobnych, jasnych kolorach, które stanowią bazę dla wyrazistego biurka.
Moc oświetlenia, czyli jaką lampę wybrać.
Podczas pracy bardzo ważna jest kwestia oświetlenia, która decyduje nie tylko o stanie naszego wzroku, ale też koncentracji i poziomie zmęczenia. Słabe oświetlenie powoduje szybszy spadek energii i znużenie oraz problemy z widzeniem. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie biurka na wprost okna, tak by maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne i światło dzienne, które sprzyja pracy umysłowej. Poza tym zieleń za oknem pozwoli też zrelaksować się zmęczonym oczom i mózgowi, kiedy nastąpi taka potrzeba. Istotny jest także kąt padania światła: dla osób praworęcznych- ze strony lewej, dla osób leworęcznych- ze strony prawej. Kiedy światło dzienne nie wystarcza należy dobrać odpowiednią lampę. Najlepiej, gdy jest to taki rodzaj, który odpowiednio można modelować. Zmieniać wysokość, kąt padania, położenie, które można zmieniać w zależności od własnego ułożenia i aktualnych potrzeb. Światło musi tez być ciepłe i sprzyjać naszym oczom, które mocno pracują.
Zadba o kręgosłup, czyli jaki fotel wybrać
Najczęściej praca odbywa się przy pomocy komputera, więc gabinety wyposażone są w fotele obrotowe, które szybko można przemieścić. Ważne jest, by były wykonane z miękkiego materiału, zapewniającego wygodną pozycję ciała. Ważne są zagłówki, oparcia i funkcje zmiany oparcia.