Pomimo tego, że uczysz się hiszpańskiego już od kilku dobrych lat, masz wrażenie że twój poziom w ogóle się nie zmienia? Być może rzeczywiście tak jest i to nawet pomimo ukończenia kursu hiszpańskiego. Zastanów się więc, gdzie popełniasz błąd. Pamiętaj, że częsta nauka nie musi być równoznaczna z nauką efektywną.
Wyznaczaj cele
Gdy nie wiesz, dokąd w ogóle zmierzasz, ciężko jest ci stawiać kolejne kroki. Czasami nie masz też do tego motywacji, bo nikt cię nie kontroluje i nie jesteś popychany żadnym wyznaczonym terminem. Te cele zawsze warto natomiast mieć, na każdym etapie nauki. To one będą popychać cię do tego, by rzeczywiście coś robić i pozwolą ci kontrolować progres.
Pamiętaj tylko, by cele zawsze były osiągalne. Raczej nie jest to możliwe, by nawet przy uczęszczaniu na intensywny kurs hiszpańskiego, który zakłada lekcje pięć razy w tygodniu, osiągnąć poziom C1 w przeciągu miesiąca czy dwóch.
Wyrób sobie językową rutynę
Ze wszystkiego można stworzyć nawyk, o ile poświęci się na to odpowiednio dużo czasu. Jeżeli twoja nauka hiszpańskiego zawsze będzie odbywać się na podobnych zasadach, o tej samej godzinie i w te same dni tygodnia, bardzo szybko do niej przywykniesz i uznasz ją za stały, zupełnie normalny element życia. Spontaniczne działania na ogół są natomiast mało produktywne.
Być może częściowo to właśnie z tego powodu szybciej przyswajamy wiedzę na kursach hiszpańskiego. One same w sobie przyjmują formę językowej rutyny. Gdy zapisujesz się na zajęcia, od razu otrzymujesz ścisły harmonogram nauki i jedynie, co musisz zrobić, to po prostu się go trzymać, by ostatecznie ukończyć kurs z doskonałym wynikiem.
Nie bój się mówić
Nie można powiedzieć, że opanowało się obcy język chociażby na podstawowym poziomie, jeżeli nie jest się w stanie przeprowadzić w nim zwykłej krótkiej rozmowy. To właśnie na mówieniu opiera się każdy współczesny kurs hiszpańskiego. Jeżeli jednak uczysz się sam, musisz sam zadbać o to, by z tego mówienia nie rezygnować.
Nawet nie mając partnera do rozmów, jesteś w stanie ćwiczyć komunikację w języku hiszpańskim. Próbuj opowiadać sobie wieczorami, co robiłeś w ciągu dnia. Niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz, opisuj sobie w myślach otoczenie, mijanych ludzi i ich emocje czy zachowania. Możesz też umawiać się na specjalne językowe rozmówki na specjalnych czatach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.