Własny dom z ogródkiem to zdecydowanie kusząca wizja. Jednak od momentu podjęcia decyzji o budowie domu, a wprowadzeniu się do niego, droga daleka. Już na samym wstępie, starając się uzyskać wszelkiego rodzaju zezwolenia, dokumentację, należy wszystko bardzo dokładnie zaplanować. Jak przygotować się do budowy domu? Jakie formalności należy załatwić w pierwszych krokach działania?
Wybór działki pod budowę
Każdy ma swoje potrzeby, każdy poszukuje czegoś maksymalnie indywidualnie dopasowanego. Lokalizacja, wielkość, otoczenie, to część elementów, mających wpływ na wybór działki. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z dokumentacją działki, czy nie będzie problemów z budową domu. Zapoznanie się z księgą wieczystą, odpowie na ważne pytania, związane ze stanem prawnym działki. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to źródło wiedzy o tym jakiego rodzaju dom można postawić na konkretnej działce (np. jaka może być jego powierzchnia czy wysokość).
Projektu domu – gotowy czy indywidualny?
Chcąc mieć własny dom, należy posiadać odpowiedni projekt. Możliwości w tej sytuacji są dwie. Mianowicie zlecenie przygotowania indywidualnego projektu domu w pracowni architektonicznej. Skorzystanie z oferty gotowych projektów domów. Opcja numer jeden, indywidualny projekt, pozwala mieć wpływ na większość elementów, detali w nim zawartych. Gotowe projekty są z kolei tańsze, dostępne praktycznie od ręki. Równocześnie wymagane będzie adaptowanie gotowego projektu pod potrzeby konkretnej działki.
Zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę
Prawo budowlane pozwala inwestorowi na zgłoszenie budowy. W takiej sytuacji starosta może w przeciągu 30 dni wnieść sprzeciw. Występując o pozwolenie na budowę, okres ten wydłuża się do 65 dni. Do urzędu należy zgłosić odpowiednią dokumentację. Mowa tutaj o projekcie budowlanym i uzgodnieniach w ilości 4 egzemplarze. Specjalne oświadczenie, mówiące o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością. Decyzja o warunkach zabudowy.
Wykonanie przyłączy
Starając się o zezwolenie na budowę domu, załatwiając wszelkie formalności, nie wolno zapominać o złożeniu zamówienia na przygotowanie przyłączy. Niezbędna jest współpraca z dostawcą energii. Należy zadbać o przyłącze wody (chyba że posiada się własną studnię) i gdy to możliwe, kanalizacji. Wybór rodzaju energii cieplnej leży w indywidualnym podejściu przyszłego właściciela domu. Można skorzystać z przyłącza gazowego, a można ogrzewać dom innymi źródłami.
Wybór specjalistów od prac budowlanych
Podejmując decyzję o własnym domu, nie wolno zapominać o poszukiwaniu odpowiednich specjalistów, którzy będą nadzorować budowę oraz postawią dom. Należy zaangażować inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie czuwał nad wszelkiego rodzaju pracami budowlanymi. Obowiązkowo trzeba również zaangażować kierownika budowy, a także ekipy budowlanej. Wszystkie kwestie związane ze współpracą, ze specjalistami budowlanymi, warto wykonywać wiele miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Pozwoli to zaangażować najlepszych fachowców, równocześnie mieć pewność, że wszystkie prace budowlane ruszą w terminie i nie będzie opóźnień.