Ludzie tracą rzęsy z wielu, czasem nieznanych dla nich przyczyn. Jednak do najczęstszych powodów wypadania rzęs można zaliczyć oparzenia oraz chemioterapię. Na szczęście, rzęsy odrastają, choć może to potrwać dłużej, niż by się oczekiwało.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Podobnie jak włosy na skórze głowy, rzęsy również przechodzą cykl wzrostu, więc wypadnięcie kilku z nich zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jednak wiele urazów i chorób może spowodować nadmierną utratę rzęs.
Przyczyny wypadania rzęs
Istnieje wiele czynników wpływających na szybsze wypadanie rzęs u ludzi. Część z nich wynika z preferencji zdrowotnych, inne z zewnętrznych bodźców. Prawie w każdym przypadku dochodzi do odrośnięcia rzęs – do 6 tygodni. Wyjątkiem jest sytuacja, podczas której uszkodzeniu uległy mieszki włosowe. Wtedy też istnieje niskie prawdopodobieństwo odrośnięcia rzęs. Wracając, do przyczyn wypadania rzęs, to do tych najpopularniejszych zalicza się:
- Chemioterapia: Leki stosowane w leczeniu raka mogą czasami powodować wypadnięcie rzęs. Warto podkreślić, że nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii wywołują teki efekt. W przypadku tych negatywnie oddziałujących, spowodują nie tylko utratę rzęs, ale również wszystkich włosów na ciele, jak i skórze głowy. Zwykle rzęsy zaczynają odrastać wkrótce po zaprzestaniu chemioterapii, czyli po kilku tygodniach.
- Umyślne działanie: mało kto, ale jednak świadomie dokonuje mechanicznego pozbycia się swoich rzęs. Osoby, które ucinają rzęsy, zwykle muszą odczekać 6 tygodni, by odrosły do pierwotnej długości.
- Trichotillomania: to choroba psychiczna cechująca się niepohamowanymi skłonnościami do wyrywania włosów. Impuls lub też potrzeba, może wpływać na włosy w dowolnym miejscu na ciele, w tym na rzęsy. W takim przypadku, odrośnięcie rzęs może być utrudnione, ponieważ chora osoba może to skutecznie uniemożliwić.
- Przedłużanie rzęs: przyklejanie sztucznych włókien do naturalnych rzęs, aby stworzyć grubszą, dłuższą rzęsę, może uszkodzić lub zerwać naturalną rzęsę. Jeśli w takich okolicznościach, naturalne rzęsy zostaną utracone, zwykle odrastają w ciągu kilku miesięcy.
- Chora tarczyca: tarczyca to narząd produkujący hormony. Jeśli gruczoł tarczycy produkuje za dużo lub za mało hormonu, może to spowodować pojawienie się różnych objawów, w tym utratę włosów. Utrata rzęs może wystąpić zarówno przy nadczynności tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy. Zazwyczaj rzęsy zaczynają odrastać po rozpoczęciu leczenia tarczycy.
- Łysienie plackowate: to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że układ odpornościowy organizmu atakuje mieszki włosowe. Stan ten prowadzi do utraty włosów na skórze głowy, brwiach i rzęsach. W tym przypadku trudno wskazać czy rzęsy będą skłonne odrosnąć, ponieważ leczenie tej choroby jest bardzo utrudnione i obecnie polega na łagodzeniu objawów.
Wpływ domowych środków
Istnieje wiele domowych środków, które rekomendują przyspieszenie wzrostu rzęs. Ostatnimi czasy, popularność zyskały oliwa z oliwek oraz produkty na bazie biotyny. Ale czy rzęsy odrastają szybciej, jeśli dana osoba stosuje domowe środki do leczenia utraconych rzęs? Trudno odpowiedzieć, ponieważ wiele osób chwali sobie działanie niektórych produktów kosmetycznych. Jednak, to tylko biotyna ma korzystny wpływa na ich szybki porost, ponieważ odgrywa ona pierwszorzędną rolę w zdrowiu skóry i włosów.